کتابخانه‌ی خصوصی حبیب سهرابی

The Milky Way...Planet Earth...IRAN...BIJAR... Private library of Habib Sohrabi

کتابخانه‌ی خصوصی حبیب سهرابی

The Milky Way...Planet Earth...IRAN...BIJAR... Private library of Habib Sohrabi

کتابخانه‌ی خصوصی حبیب سهرابی

« بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِیمِ »

* هرگونه استفاده از مطالب این وبلاگ به شرط اشاره به آدرس و نام وبلاگ بلامانع است.
* برای دیدن تصاویر با کیفیت بهتر ، بر روی آن‌ها کلیک/لمس کنید و در ادامه دریافت نمایید.

*** اصل ۲۳ قانون اساسی:
تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ‌کس را نمی‌توان به صرف داشتن عقیده‌ای مورد تعرض و موُاخذه قرار دارد.

۱. در تنهایی‌ها « خدا » را یاد کن تا شیطان تو را یاد نکند.
۲. از دوستانت با « فکرهای منحرف » دوری کن و به خاطر این‌کار تأسف نخور چون فکر منحرف ، کم‌کم تو را منحرف می‌کند و روزی می‌رسد که انحرافت از فکر گذشته و به عمل کردن می‌رسد.
۳. « چشم‌چرانی » تنها راه نفوذ شیطان است. چشم‌ها را از گناه و دیدن گناه باز بدار تا خدا خوبی‌ها را به تو نشان بدهد؛ « نگاه به نامحرم » از تیرهای شیطان است که « مستقیم » به طرف قلب شلیک می‌شود.
۴. یکتاپرست باش و بت‌پرستی را کنار بگذار‌. سپاس و ستایش و احترام بیش از حد و بی‌منطق و خود را برای دیگران سبک کردن ، بت‌پرستی است.
۵. مواظب باش « شور و هیجان » یا « عصبانیت و خشم » ، عقلت را مختل نکند و بر روی رفتارت اثر نگذارد. در مورد هر کاری فکر کن تا در آینده تأسف نخوری! .
۶. فقط گوسفند «بع‌بع...» می‌کند، پس همیشه « بله » گفتن را گنار بگذار و « نه » گفتن در « کارهای نادرست » را تمرین کن.
۷. « مشکل » همیشه هست، فقط مُردگان همیشه بدون مشکل هستند. باد با چراغ خاموش کاری ندارد،اگر در سختی هستی،بدان‌که روشنی.
۸. چنان زندگی کن که همواره بتوانی بدون « تأسف و شرم » به گذشته‌ات نگاه کنی.
۹. بر روی « دین » و « اعتقادات » و « ناموست » که تنها راه‌های دوام و ماندگاری و آبروی تو هستند « غیرت » داشته باش.
۱۰. اگر در جایی اعتقاداتت به خطر افتاد از آنجا دور شو و به خدا پناه ببر.
۱۱. اگر خودسوزی می‌کنی بکن اما دیگران را با خود نسوزان ! . با هرزگی کردنت در گفتار و رفتار، هم خودت را می‌سوزانی وهم دیگران را!.
۱۲. اگر می‌خواهی آسمانی باشی به زمین دل نبند!
۱۳. دقت کرده‌ای که قرآن را می‌بوسیم اما نمی‌خوانیم. بوسیدن قرآن به دلیل مقدس بودنش است اما آیا قرآن فقط برای بوسیدن نازل شده است ؟ قرآن را اول بخوان و بعد ببوس ، قرآن را که بخوانیم و بفهمیم آن‌وقت بوسیدنش لذت‌بخش و آرام‌بخش و پرمعنی‌ست.

دنبال کنندگان ۴ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
آخرین نظرات
  • ۰
  • ۰

نام کتاب: حیات پس از مرگ ( تحقیقی در حیات برزخی)

مؤلف: علی‌محمد اسدی

ناشر: مرکز انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ( قم - ابتدای خ‌.شهدا(صفائیه) ، کدپستی: ۳۷۱۳۸)

نوبت چاپ: چهارم؛ تیرماه ۱۳۷۱

تعداد صفحات: ۱۵۶ صفحه

شابک : ندارد

* محل نگهداری کتاب: کتابخانه جمعیت هلال احمر شهر بیجار

* تاریخ مطالعه: مطالعه‌ی اول : پنج‌شنبه ۱۳۹۷/۰۷/۱۹ (۱۵:۴۸) تا پنج‌شنبه ۹۷/۰۸/۱۰ (۲۱:۲۶)

جلد کتاب حیات پس از مرگ تألیف علی محمد اسدی چاپ ۷۱ قم

* معرفی و بررسی:

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِیمِ


این کتاب به بررسی دنیای پس از مرگ یا همان عالَم برزخ یا دنیای برزخی می‌پردازد. کتابی خلاصه و جمع و جور اما درخور توجه و و ارزشمند است. مؤلف برای توضیح مسائل از قرآن که منبع اسلام می‌باشد استفاده کرده و سپس برای توضیح بیشتر از احادیث پیامبر و امامان (علیهم‌السلام ) و بعضی کتب اهل سنت استفاده نموده است‌ . 

بر اساس قرآن : مرگ به معنای نیستی و نابودی و فنا نیست. بلکه  انتقال از جهانی به جهان دیگر است‌ .. در هنگام مرگ، «انسان» توسط فرستادگان یا فرشته مرگ دریافت می‌شود. « تَوَفّی» یعنی گرفتن و اخذ به طور تمام و کامل‌‌  . خواب هم نوعی از مرگ است اما کوتاه مدت ؛ در هنگام خواب هم ، « جان » ما دریافت می‌شود؛ شاید یکی از عللی که امامان فرموده‌اند در موقع خواب ، وضو بگیریم این باشد که موقعی که جان ما توسط خدا دریافت  می‌شود ،پاک باشیم و طهارت داشته باشیم.


* سوره‌ی انعام: آیه ۶۱ ؛ یونس: ۱۰۴ ؛ سجده: ۱۱ ؛ انعام : ۶۰؛ زمر : ۴۲

ص ۱۶ کتاب: به جهت شباهت زیادی که از جهت « توفی» (= دریافت روح) بین خواب و مرگ وجود دارد؛ گاهی از خواب ، تعبیر به «مرگ کوچک » و از مرگ، تعبیر به « خواب بزرگ» می شود. 


ص ۸۵: ««... امیرالمؤمنین ( علیه‌السلام): « مردم خوابند، همینکه می‌میرند بیدار می‌شوند .»  مقصود این است که درجهٔ حیات برزخی از حیات دنیوی به مراتب کاملتر و برتر است . همان‌طور که انسان در حال خواب از درجه درک و احساس ضعیفی برخوردار است ؛ حالتی نیمه زنده و مرده دارد و در بیداری از حالت بالاتری برخودار می‌شود ، حیات برزخی نیز نسبت به دنیا چنین است‌. »»


ص۹۱: « ... ظاهر دنیا چون مادی و قابل حس است ؛ با بدن و قالب ظاهری درک می‌شود. پس از مرگ، بدن و قالب ظاهری ، توانایی درک پدیده‌های آن جهان را ندارد؛ هنگامی که بدن و قالب ظاهری ناتوان شد و از کار افتاد؛ بدن برزخی (=مثالی) جایگزین آن می‌شود و چون با آن جهان سنخیت دارد، قادر بر درک پدیده‌های جهان برزخی است.  بنابراین ، جهان برزخی ، از عالم طبیعت جدا و گسسته نیست ... بلکه دنیا و برزخ ( مانند: دو روی یک سکه) متصل و به‌هم‌پیوسته است ...»


ص ۹۵: « ... پیامبر اکرم ( صل‌الله‌علیه‌وآله) : بهترین هدیه زندگان برای مردگان ، دعا و آمرزش طلبی برای آنهاست »


ص۱۰۱: « ... روزی که انسان هر کار نیک و بد خویش را حاضر بیند و آرزو کند ای کاش میان او و کردار زشتش ، فاصله زیادی می‌بود . ( سوره آل عمران/ آیه ۳۰)»

خواندن این کتاب از جهت غنای مطالب ، مناسب است و ارزش وقت گذاشتن دارد.

بر اساس مطالب کتاب ، زندگی ما شامل :« مرحله‌ی جنین ؛ ورود به دنیا ؛ زندگی دنیایی ؛ مرگ ؛ ورود به قبر و برزخ ؛ عالم برزخ ؛ مرگ همه‌ی موجودات قبل از قیامت ؛ زنده شدن همه‌ی موجودات و خروج از قبرها ؛ ورود به قیامت » می‌باشد.


کتاب نکات زیادی دارد اما صفحه‌هایی که به اعمال انسان اشاره دارد و توجه به این نکته که انسان گرفتار اعمال خود می‌باشد و اگر اعمالش خوب بود نتیجه‌ی خوب  و اگر بد بود نتیجه‌ی بد می‌گیرد حائز اهمیت و دقت است ، همچنین توجه به این موضوع که زندگی انسان مراحلی دارد و این دنیا ، یکی از مراحل مهم است که نوع زندگی پس از دنیا ، به اعمال و رفتار و کردارمان در این دنیا بستگی دارد ؛ لذا باید مواظب اعمال و رفتار خود باشیم و برای زندگی دنیایی دست به هر عملی نزنیم! تا در آخرت دچار حسرت نشویم. إِن شَاءَ اللّٰه.

فصل دهم کتاب و فهرست مطالب کتاب به صورت فایل پی.دی.اف در پیوند زیر قابل دریافت است:

*دانلود فهرست و فصل دهم کتاب حجم: 6.28 مگابایتالْحَمْدُ لِلّٰهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ

حبیب سهرابی

بیجار گروس

۱۰ آبان ۱۳۹۷

نتیجه اعمال در عالم برزخ و آخرت

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی